Kako se koriguje dioptrija?

Posted by:

|

On:

|

Korekcija dioptrije sve više postaje “must-do” procedura u modernoj oftalmologiji.

Sve više pacijenata želi da svoj život nastavi bez optičkih pomagala, bilo da se radi o naočalama ili kontaktnim sočivima. Tehnološki, oftalmologija nikada nije bila naprednija, te su mogućnosti danas znatno veće, a rezultati neuporedivo bolji nego prije samo 10 ili 15 godina.

Stoga, u ovom blog postu predstavljam neke od mogućnosti korekcije dioptrije.

Laserska korekcija dioptrije

Od svih metoda, laserska korekcija dioptrije, poznatija i kao “lasersko skidanje dioptrije” metoda je izbora za pacijente koji starosti od 18 do 45 godina života. Prvi put je primjenjena još davnih šezdesetih godina prošlog vijeka, ali je svoju ekspanziju doživjela u početkom devedesetih godina 20. vijeka. Tada je zapravo otkrivena i prvi put primijenjena metoda LASIK, koja se i danas primjenjuje u preko 95% slučajeva.

Za lasersku korekciju dioptrije moraju da se ispune dva osnovna uslova. Prvi je da je pacijent stariji od 18 godina i drugi da je dioptrija stabilna barem 1-1.5 godinu. Stabilnost ova dva parametra ključna su za smanjenje mogućnosti vraćanja dioptrije nakon zahvata.

Ostali parametri vezani su za debljinu rožnjače oka, izostanak akutnih hroničnih upala, te pojedinih bolesti oka koje mogu da budu kontraindikacija za operaciju (ožiljci na rožnjači, tanka rožnjača, izražena suhoća oka, glaukom, katarakta, oštećenje očnog dna).

Kao što je već napomenuto, LASIK metoda predstavlja osnovu današnje laserske korekcije dioptrije. Radi se o tehnici kojom se na površini rožnjače oka formira tzv. “flap” ili “poklopčić.” Isti se odiže od ostatka rožnjače, laserski zraci se apliciraju na stromu rožnjače da bi se njenim remodeliranjem korigovala dioptrija, te se flap vraća na svoju prvobitnu poziciju. Nije potrebno fiksirati šavovima za oko, dovoljno je samo sušenje. Osnovna prednost metode LASIK je raspon dioptrija koje se mogu njome korigovati, kao i vrijeme oporavka. Naime, LASIK koriguje sve dioptrije od -9 do +4, te +/-5 dioptrija astigmatizma (cilindra). Oporavak je najčešće 1-2 dana.

Metoda PRK je druga opcija za pacijente koji, zbog smanjene debljine rožnjače, nisu najbolji kandidati za metodu LASIK, Ona je prethodila LASIK-u i bila prva metoda laserske korekcije dioptrije. Kod PRK metode ne postoji “flap” na površini rožnjače, nego se, mehanički ili laserom, uklanja epitel (površinski sloj) rožnjače. Nakon toga se aplikacijom laserskih zraka koriguje dioptrija, postavlja terapijsko kontaktno sočivo na oko, te se čeka od 7-10 dana da se desi re-epitelizacija rožnjače i pacijent u potpunosti oporavi. Osnovna prednost ove metode su nepostojanje “reza” na površini oka, a mane su joj ograničenost dioptrija koje mogu da se koriguju (do -4 sfere, ne može da koriguje plus dioptrije i astigmatizam), te duži oporavak od LASIK-a.

Femto-LASIK je samo modifikacija kreiranja “flap-a” na površini rožnjače oka. Flap u Femto-LASIK-u kreira laser, dok kod klasičnog LASIK-a isti se napravi uz pomoć mikrokeratoma-posebno dizajniranog nožića za površinu oka. I dalje se vodi debata da li postoji velika razlika između Femto i mikrokeratomskog flap-a, mada sve više refraktivnih hirurga u svijetu prelazi na ovu prvu opciju. Tok operacije i oporavak isti su kao i kod klasičnog LASIK-a.

Lentikularna ekstrakcija (SMILE, SILK) su procedure kod kojih se iz strome (najdebljeg dijela rožnjače) odstranjuje lentikul čije odstranjenje zapravo koriguje dioptriju. Metoda je i dalje nova i u fazi istraživanja, li je za sada pokazala veliki stepen sigurnosti, smanjene invazivnosti za samo oko, te brži oporavak i sprečavanje nastanka suhoće oka. Ograničenja su ta da se i dalje mogu korigovati samo sferne minus dioptrije.

Fakična intraokularna sočiva

Za sve pacijente koji nisu kandidati za lasersku korekciju dioptrije zbog visine same dioptrije ili petanke rožnjače oka, fakična intraokularna sočiva su postala opcija izbora.

Dioptrijski ih je moguće implantirati svim pacijentima od -3 do -23.50 dioptrija sfere, te do više od 6 dioptrija cilindra.

Implantacija je relativno jednostavna: kroz mali rez na rožnjači oka sočivo se implantira između dužice (irisa) i očnog sočiva, Njegova savitljivost omogućava sigurno pozicioniranje bez pomjeranja ili oštećivanja drugih struktura oka.

Najveća prednost ovog zahvata je njena reverzibilnost, odnosno mogućnost vraćanja dioptrije na prvobitno stanje ukoliko se pacijentu ne svidja njegov/njen “novi vid”, i to jednostavnom eksplantacijom sočiva. Takođe, reverzibilnost zahvata omogućava da se sočivo zamijeni ukoliko i nakon zahvata dolazi do promjene dioptrije.

Multifokalna intraokularna sočiva

Kod korekcije dioptrije za čitanje, jedina opcija koja trenutno postoji, a kojom se dobijaju praktično trajni rezultati, jeste implantacija multifokalnih intraokularnih sočiva.

Multifokalnost zapravo predstavlja implantate koji daju više fokusa jasnoće vida, odnosno jasan vid na svim udaljenostima (daljina, srednja daljina i blizina). Ista se postiže različitim vrstama intraokularnih implantata, a sve u zavisnosti od doba pacijenta, životnih navika, te očekivanja i potrebe čitanja sitnog teksta na blizinu.

Operacija se izvodi na isti način kao i operacija katarakte (sive mrene), gdje se u toku zahvata odstranjuje prirodno očno sočivo i implantira multifokalno. Oporavak je svega nekoliko dana, a jasnoća vida se kod preko 95% pacijenata zadržava do kraja života.

Posted by

in

One response to “Kako se koriguje dioptrija?”

  1. A WordPress Commenter Avatar

    Hi, this is a comment.
    To get started with moderating, editing, and deleting comments, please visit the Comments screen in the dashboard.
    Commenter avatars come from Gravatar.